23.11.2024 20:30
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

29.10.2009
12:00

Версiя для друку

Важливо на основі історичних фактів думати про майбутнє наших європейських народів - українського і польського

Вітаючи  від імені депутатського корпусу і громади Прикарпаття учасників Міжнародної наукової конференції “Союз Пілсудський – Петлюра: історичні обставини та сучасні інтерпретації”, яка 23 жовтня розпочала свою роботу на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник зазначив: “Ця наукова подія цікава  і з точки зору політичної,  бо ми повинні шукати і знаходити між нашими державами-сусідами, Україною і Польщею, точки дотику. Зокрема, на прикладі  діяльності історичних постатей   Симона  Петлюри і Юзефа  Пілсудського показати той складний період, коли все робилося для відтворення незалежної Польщі і незалежної України”. За його словами “Великий Українець Петлюра і Великий Поляк Пілсудський, незважаючи на тогочасні протиріччя, зробили усе, аби зблизити два народи, задля їх незалежності “.

 “Ці точки дотику польського і українського народів – це наша співпраця, історично складна і багатостронна,- переконаний Ігор Олійник.- І саме на науковій основі ми хочемо поєднати розуміння того, що нас об”єднує, задля покращення нашої співпраці в майбутньому. Важливо на основі історичних фактів думати про майбутнє наших європейських народів - українського і польського”.

Як зазначили   організатори  триденної конференції, вона  покликана  “пролити світло” на українсько-польські відносини через призму політичного союзу Симона Петлюри і президента відтвореної за Версальським мирним договором Польщі маршала Йозефа Пілсудського, який відродив незалежну Польську державу і був одним з небагатьох європейських політиків того часу, які визнавали право України на незалежність.

Модератор українсько-польської наукової конференції, проректор з міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника кандидат історичних наук Ігор Ципенда підкреслив: завданням  конференції є її науковий аспект насамперед, “бо  ми часто обговорюємо питання, які ділять обидва народи. По-суті, це перша спроба політичної і наукової еліти України і Польщі порозумітися, знайти консенсус у розуміннях спільної боротьби у 20-их роках минулого століття, створити українсько-польський тендем”.

Ігор Ципенда   навів і нині актуальну  фразу  Юзефа Пілсудського, що стала крилатою: “Без незалежної Польщі   не може бути незалежної України,  а без незалежної України  не може бути незалежної Польщі”.

Своєю чергою Генеральний консул Республіки Польща у Львові  Марцін  Зєневіч   так окреслив  мету  конференції: “Повернути пам”яті події 90-річної давності, коли в умовах небезпеки  відстоювали незалежність своїх народів  історичні діячі  Петлюра і Пілсудський”. За його словами,   “діяльність  Петлюри і Пілсудського у 20-их роках, коли  треба було змагатись за існування двох держав, мають велике значення для сьогоднішнього дня - вони заклали фундамерт українсько-польських відносин”. “Ця конференція має налаштувати   наукову і політичну еліти   на   позитив майбутніх українсько-польських стосунків”,-підкреслив Марцін Зєневіч.

У фойє Прикарпатського  університету розгорнуто  виставку «За нашу і вашу свободу! Союз Пілсудський – Петлюра», присвячену спільній боротьбі поляків і українців проти більшовицької Росії (концепцію виставки розробив редактор «Кур’єра Галіційського» Мирослав Ровіцький).

На виставкових стендах представлено історію визвольної боротьби двох народів у  20-х роках під проводом Пілсудського та Петлюри, події, що передували польсько-українському союзу, а також біографії Пілсудського і Петлюри, світлини про добу Центральної Ради, Гетьманат, про Брестський мир тощо.

За участі режисер Єжи Любах  та співавторів сценарію відбулася презентація  документального  фільму “Важке братерство”, що вийшов на польські екрани наприкінці грудня 1998 року,  присвяченого польсько-українському військовому союзу і спільному походу для визволення Києва від більшовиків у 1920 році.

За словами Єжи Любаха, картина “Важке братерство” створена   з ініцативи відомого польського публіциста Єжи Гедройца та за сприяння тодішнього Президента Польщі Александра Кваснєвського – про союз Петлюри і Пілсудського, маловідомий як  полякам,   так і українцям.

Головний редактор «Кур’єра Галіційського» Мирослав  Ровіцький нагадав учасника конференції, що     декілька місяців тому разом з науковцями Прикарпатського університету українські й польські історики, суспільні діячі, журналісти обговорювали історичні уроки Гадяцької унії 1659 р., документу, за яким мала створитися польсько-литовсько українська федерація як прообраз теперішнього Євросоюзу.

Конференція відбувається під патронатом Надзвичайного і Повноваженого Посла Республіки Польща в Україні Яцека Ключковського. Її ініціатор – редакція польськомовної газети «Кур’єр Галіційський». У роботі конференції також взяла участь перший радник  Посольства Ольги Гнатюк і    до півсотні істориків з України та Польщі.

Довідка:

Головні   дійові   особи у фільмі “Важке братерство” - Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра. У картині використані інтерв’ю з відомими польськими публіцистами на теми українсько-польських відносин, подано цікаві погляди на спільну історію та боротьбу за утвердження державної незалежності. Окремі відтворені у фільмі факти й досі відомі лише  вузькому колу науковців. Так,  донедавна чимало поляків не знали, що в перемозі над Червоною Армією, яка отримала назву «чудо над Віслою», велика заслуга не лише їхніх вояків, але й українців. Також автори фільму представляють Петлюру ледь не національним героєм Польщі.

Прес-служба голови обласної ради.



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1117 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>