03.05.2024 07:47
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

21.02.2010
12:00

Версiя для друку

Боднар збирає армію

У цієї людини багато різних занять: робота лікаря-венеролога в Обласному шкір-вендиспансері, громадська діяльність тощо. Проте, коли Тарас Боднар, а саме так звуть нашого героя, повертається ввечері додому, у нього є тільки вони – його маленька, але цілковито віддана армія.

Колекцію солдатиків, якій немає рівних в Україні, Т.Боднар збирає вже понад 17 років. Тут представлені багато епох і майже усі європейські армії: перські походи Олександра Македонського, хрестові походи, арабські завоювання, Київська Русь, монгольське нашестя, середньовічні Німеччина, Швейцарія, Італія, Бургундія, Шотландія, столітня і тридцятилітня війни, Оттоманська імперія і яничари, походи Богдана Хмельницького, московське військо часів Івана Грозного і Петра І… – загалом більш як 10 тисяч маленьких фігурок.

Ось англійські лучники відбивають атаку французької кавалерії у битві під Кресі, а тут йде у бій лава наполеонівських карабінерів, а ось українські козаки зійшлися у жорстокому двобої з "крилатими" польськими гусарами…

На запитання, що спонукало лікаря і політика до такого незвичного хобі, Т.Боднар усміхається і відповідає словами свого кумира – Наполеона Бонапарта: "Це єдина армія, яка не зрадить свого полководця". На його глибоке переконання, основний інстинкт будь-якого нормального чоловіка – це війна, прихильність до зброї чи то навіть її обожнювання, і кожен задовольняє його по-своєму: полювання, риболовля, заняття відповідними видами спорту, військова служба зрештою. У Т.Боднара це виливається у створення власної маленької армії.

"Не така вже й легка це робота, – зазначає мій співбесідник, – рідко коли вдається придбати готових солдатиків, розфарбованих так, як цього вимагає історична правда. Та й дорого це". В більшості випадків Т.Боднар або купляє нерозфарбовані фігурки, або ж виробляє їх сам: з олова або пластику, які заливає у саморобні гіпсові форми. Розфарбовує маслом. Це щось на кшталт підковування блохи у відомому російському творі. Адже фігурка солдатика має зріст усього лише близько двох сантиметрів, а жодну деталь мундира чи то обладунків проґавити не можна. Інформацію про кольори, фасон та елементи мундирів бере із спеціалізованої літератури. Остання також не з дешевих. Вартість окремих книг сягає тисячі гривень. Тож не диво, що людей, які б захоплювались таким незвичним хобі в Україні обмаль. За даними Т.Боднара в нашій державі їх близько сімдесяти. В Івано-Франківській області – всього четверо. Та й колекції у них в переважній більшості невеличкі (найбільша підбірка на Прикарпатті, крім його власної, ледве дотягує до ста п’ятдесяти солдатиків). Значно більше колекціонування фігурок солдатиків розвинене закордоном. Там і придбати їх легше, і інформаційний матеріал доступніший. Проте, як стверджує Т.Боднар, він не дуже активно контактує зі своїми так би мовити колегами. На запитання "чому?" зводить плечима і каже: "я егоїст", в хорошому сенсі цього слова звісно. На його глибоке переконання колекціонування – це нелегка праця, яка передбачає постановку собі завдань і їх виконання. Та коли вже досягаєш поставленої мети, отримуєш від того задоволення, яке важко передати словами. Хоча в будь-якому сенсі Тарас ставиться до колекції як до хобі, а не роботи. Зазначає, що лише виплавляючи та розмальовуючи ці мікроскопічні фігурки, він знімає будь-який стрес, позбувається усіх негараздів та переживань важкого трудового дня.

Найулюбленіша епоха для Т.Боднара – це період наполеонівських війн. Пояснює це просто: це епоха найбільшого розмаїття мундирів. Фактично за якихось двадцять років більш, як двадцять разів, змінювалась військова форма. Отакі собі примхи французької моди. Зокрема, улюбленці автора – бійці наполеонівської "старої гвардії": одягнені в традиційні ведмежі шапки піхотинці та кіннота. Вони пройшли з імператором війни на трьох континентах і от тепер застигли в олові і пластику.

Зупинятись на досягнутому наш герой не збирається. Він сповнений цікавих ідеї і воістину "наполеонівських" планів. На цей раз Т.Боднар має намір "замахнутись" на новітню історію України, зокрема у перспективі створення загону бійців дивізії "Галичина" і реконструювання бою під Бродами. В даний час активно вивчає літературу про цей нелегкий період української історії, підбирає стиль і колір мундирів, малюнки шевронів, погон та петлиць. У подальших задумах – бій під Крутами з його поєднанням юнкерських та студентських уніформ, стилів перших знаків розрізнення УНР, дивізія Нестора Махна з його розмальованими кулеметними тачанками, українські Січові стрільці і бій на горі Маківці, війська Холодноярської Республіки і зимові походи…

На думку Т.Боднара, така колекція є найдієвішою ілюстрацією до підручників з всесвітньої та української історії. Адже саме в іграх народжувались майбутні великі полководці.

 

Коломия ВЕБ Портал



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1110 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>