23.11.2024 21:05
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

12.07.2011
12:00

Версiя для друку

Козацькі лікарі від рідної землі

У селі Миляновичі Турійського району, що на Волині, триває наметове таборування «Волинська січ». Його учасники, діти та підлітки, з’їхалися у цей чарівний куточок, аби не лише зміцнити своє здоров’я, поуправлятися у козацьких вправах, але й навчитися використовувати  в повсякденному житті лікарські рослини.

...Навколо розлогі поля, недалечко видніють перші хатки села, але тут огороджена ровом територія – неначе острів на валах запорізьких, – чим не Хортиця? Але це «Волинська січ». Тут розкинулися десятки великих військових наметів, де за суворими, майже армійськими правилами, живуть діти й підлітки. Більшість з них вирвалися з парких, гамірних і метушливих міст. Гості з інших областей із захопленням споглядають на тутешні краєвиди, дихають чистим повітрям, купаються в прохолодних плесах озер, прокидаються  разом з дзвінкоголосим птаством.

Їх навчають усьому, що з правіків знали хлопчики та юнаки їхнього віку: влучно стріляти з лука, добре плавати, давати відсіч супротивнику, хвацько їздити на коні та вміти тамувати біль за допомогою того, що росте навколо.  

«Майже всі козаки вміли використовувати лікарські рослини з рідної землі, тому й здоровими та сильними були, – каже Василь Ленюк, один із засновників федерації рукопашу гопак. – Ніхто ніколи жодної хімії не знав, а чоловіки, були міцними, як дуби.  Дівчата й молодички квітли, мов калина. Сьогодні, як це не прикро, маємо цілком хвору націю, яка себе дотруює ліками».

Юні козаки здорові духом, міцні тілом, проте й до них болячки вчепитися можуть. Як вилікувати себе самому, розповідають в таборі досвідчені інструктори.

Уважно слухають хлопчаки та єдина дівчина   Діана Чинча із Володимира-Волинського. Такої бойової подруги: мужньої, розумної, витривалої ще й пошукати треба. Всім козачкам козачка.

«Я стільки нового на Волині дізнався, – захоплено і не по-дитячому серйозно розповідає 15-річний Богдан Кривченко із прикарпатського села Опришівці. – Здавалося би, звичайна трава під ногами, а це ж ціла аптека. І все це для організму корисне. Ось, скажімо, маємо звичайний лопух. Що ж можна про нього сказати? Великий та зелений листок. А виявляється, ним можна вилікувати простуду, вивихи, болі в шлунку і навіть виразку.  Відвар лопуха рекомендують використовувати для полоскання при запаленні рота. Приготувати його просто: треба викопати корінь рослини, подрібнити та варити його у невеликій кількості води протягом 10 хвилин. Відвар згодом  процідити і пити по столовій ложці чотири рази в день. І ніяких запалень в роті не буде. Та й зуби стануть міцнішими».

Липа, бузина, малина, подорожник, вербена, м’ята, чистотіл, цибуля, часник, ріпа, гусячий жир. козяче молоко. Такі прості колись речі і вже дивовижні для сучасних дітей, які звикли до того, що все «росте» в магазині. А ще сили козачатам з Волинської січі додає і здорова їжа. Та лише з тих продуктів, які ростуть на українській землі.

«Ми їли багато каш, салатів, пили компоти та відвари з трав, дуже мало вживали м’яса, зате не відмовлялися від сала з часником, – розповідає ще один таборувальник з Прикарпаття Андрій Ясінський, – Навіть у борщі замість картоплі було коріння пастернаку. Хоча для нас це спочатку було незвично Але, знаєте, ніхто з хлопців не схуд. Навпаки – набрали ваги. Думаю, що й удома спробую так харчуватися, хоча втриматися від того, аби не скуштувати чіпсів чи випити кока-коли, непросто».

Аби стати справжніми козаками, навчали в таборі, треба й дотримуватися розпорядку. Підйом о шостій тридцять ранку, шикування, прорух (фіззарядка), пробіжка на кілька кілометрів, купання в озері або обливання холодною водою. Далі – вивчення основ народної медицини, основ українського рукопашу гопак та самооборони, веслування на байдарках та верхова їзда. Як майбутні захисники Вітчизни, таборовики пройшли курс стрільби з пневматичної зброї, освоїли елементи військово-тактичної підготовки.  Протягом таборування ані натяку на цигарки, пиво та російські чи суржикові слова. За вирази «тіпа», «карочє» сто відтискань від землі.

Навчалися хлопчаки й керувати своїми емоціями.

«Усю злість ми збирали в уявний глечик та кидали далеко-далеко, та згодом заспокоювалися, обов’язково використовуватиму цю вправу в школі, коли щось на уроках не виходить чи розсерджуся на когось з однокласників», – продовжує Ростислав Сорока. Спокійний та задоволений здобутками своїх вихованців Василь Ленюк каже, що вони вже справжні чоловіки. Вміють оборонятися, і здоров’я своє берегти. Ці юнаки козацькі лікарі від рідної землі. Та й після закінчення таборової зміни кожен учасник отримував диплом, як підтвердження власних здобутків, витривалості та мужності в екстремальних умовах.

Сабіна РУЖИЦЬКА



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1021 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>