19.05.2024 04:05
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

18.08.2011
12:00

Версiя для друку

На Прикарпатті відроджують сільгоспкооперативи

У віддаленому гуцульському селищі Верховина створено перший в Івано-Франківській області сільськогосподарський заготівельно-збутовий кооператив. Туди газдовиті гуцули можуть приносити надлишки сільськогосподарської продукції. Детальніше про роботу нової структури «Експресу» розповідає голова кооперативу Іван Маківничук.

 – Пане Маківничук, чому ви створили саме такий вид кооперативу?

 – Ідея створення заготівельно-збутового кооперативу належить нашому керівникові районного відділу агропромислового розвитку Олегові Величку. Окрім того, я знаю цю ділянку роботи, адже працював на молокозаводі, маю хлібопекарню. А в наших господарів, на щастя, ще є чимало корів, овець. Є молочна продукція. І треба її якось реалізовувати. Часом люди, які працюють по своїх господарствах, не мають можливості займатися збутом. А продавати перекупникам продукцію за копійки, також негоже. Тому треба допомогти самим собі.. Я зібрав людей, які мають великі господарства, ми порадилися і вирішили, що кооператив – це те, що треба.

 – Яку продукцію ви закуповуватиме в горян?

 – Найбільше купляємо молока, яке переробляємо на сир. Його продаємо по 40 гривень за кілограм. Молоко ми використовуємо і для пекарні. Печемо хліб за старовинними гуцульськими рецептами. Для цього й потрібно молоко. Платимо так, аби й людям було добре, і нам щось залишалося. Ось за літр молока горяни отримують 3,50. Купляємо в земляків й сметану та бринзу. Останню по 38 гривень за кілограм. На ринку, скажімо, кілограм бринзи коштує 40 гривень. Але людина вже не стоятиме, не переживатиме, чи реалізує вона продукцію, чи ні.

 Великим попитом користуються й мариновані та сушені білі гриби. Так кілограм сушених білих грибів – 450-500 гривень, кілограм чорниць у нас коштує 30 гривень, беремо й ожини по 20 гривень. А восени закуповуватимемо яблука, які різатимемо й сушитимемо та продаватимемо людям сушениці. Ціни на яблука ще поки не сформували.

 – А люди вам довіряють?

 – Звісно. Люди знають мене, знають пана Величка, ми пропагуємо і хочемо, аби приїжджі і самі жителі нашого краю купували і споживали здорову й екологічну чисту їжу. Ми не маємо на меті особливо збагатитися, адже знаємо, яка тяжка це праця в горах, біля корів та овець. Як важко збирати гриби та лісові ягоди. Уже 20 газдів із селища Верховина, сіл Криворівня, Ільці, Кривополе. У майбутньому ми продаватимемо продукцію наших газдів в екомагазинах.

Там, звісно, все дорожче, зате здоровіше, адже не таємниця, що ми їмо невідомо що. Ми написали заявку у федерацію органічного руху України. Нас там прийняли. У Верховину приїдуть фахівці-експерти та просертифікують нашу їжу. А коли буде більша ціна, то буде й більше заохочення для гуцулів співпрацювати із нами. Це спричинить підйом сільського господарства у районі. До речі, інші райони кооператив не охоплюватиме, дже на Верховинщині достатньо добрих господарів, є чимало дарів Карпат. Маємо над чим працювати.

Сабіна РУЖИЦЬКА



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 961 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>