23.11.2024 21:16
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

31.01.2008
12:00

Версiя для друку

Остання гончарка Коломиї

Такі речі, мабуть, дуже боляче усвідомлювати. Надія Никорович — остання гончарка у Коломиї. Не те, щоб вона була останньою жінкою-гончарем, просто це ремесло взагалі немає кому передати.

У Коломиї до 1940-го року було 40 гончарів. Більшість із них — з родини пані Надії. Її бабця Марія Біоскурська, полька за національністю, а також троє бабциних братів і двоє сестер займалися гончарством день у день, бо попит на глиняний посуд у довоєнні роки був просто шалений. Хлопці викручували миски і горщики на крузі, а дівчата розписували. На тиждень родині треба було робити щонайменше 700 одиниць посуду, щоб у неділю відвезти фірами до Станіславова. Там на Коломийське начиння вже чатували закупники з Польщі, Чехії, Австрії та Франції. Не дивно, що коломийський посуд і досі зберігся у закордонних музеях.
Надія Никорович — гончарка у шостому коліні. Усьому, що знає, навчилася від батька, бо відмалку разом з мамою Парасковією та сестрою Марією помагала йому у найтяжчих нюансах роботи. "Ми босими ногами місили глину, поки були сили. У матері після цього постійно боліли ноги. Потім глину клали на лаву і вимішували, як тісто. Зараз це все машинка спеціальна робить, але я не жалкую, що за дитинства так наробилася, — тепер мені вже за 60 років, а я все одно маю сили до праці", — каже Надія Василівна.

Окрім неї та її сестри Марії, у Коломиї вже більше ніхто не займається гончарством. Спеціалізованої школи немає, та й ніколи не було. П'ятеро дітей пані Надії допомагають їй, але переймати ремесло не поспішають — надто непривабливою і виснажливою здається ця праця у ХХІ столітті. На щастя, у Коломиї є гончарна глина. Недалеко від будинку пані Надії є невеликий шматок поля між новобудовами, звідти її чоловік постійно привозить глину для посуду. Минулого року вдалося відстояти у місцевої влади обіцянку наступних 50 років не продавати цю землю, інакше покутське гончарство могло би припинитися взагалі.

З глиною та дровами пані Надії допомагає чоловік. Форми на крузі вона викручує самостійно, розписує також. Найгірше — 24 години стежити коло печі за випаленням посуду. Піч з'явилася у майстерні Никоровичів також з допомогою чоловіка. Тепер все необхідне для гончарства пані Надія має у майстерні на власному подвір'ї. Щогодини температуру в печі треба збільшувати аж до 980 градусів, щоб посуд у вогні розкалявся до сліпучо-білого. Особливий секрет Надії Никорович — дрова з дошок покинутих будинків. Майстриня каже, що вогонь з таких дошок витворює на посуді найцікавіші візерунки, такі, що й сама гончарка не може вигадати.

Теплий охровий розпис коломийського посуду багатьом до душі. Тільки м'які жовто-коричневі тони. "Нещодавно я була на виставці у Франції, — згадує Надія Василівна. — Так я звідти жодного тареля додому не привезла. Французи все розкупили, казали, що це особливий шик!". А от Косівський розпис французам видався менш вишуканим.

"Гончарство не приносить мені великих прибутків. Тільки що на фестивалях посуд купують, та й у кафе замовляють постійно, бо клієнти крадуть всі тарелі, з яких їли", — сміється народний майстер України Надія Никорович. "Глина жива. Оживає щоразу, як беру її до рук, і ніколи ця праця мені не набридає!", — додає умілиця. Їй страшенно прикро знати, що вона — остання гончарка у рідному місті. Втім, не перестає сподіватися, що учні ще знайдуться.

Діана ПЛАЙ

Галицький кореспондент 31 січня 2008 рік


Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1382 рази




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>