23.11.2024 20:59
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

18.04.2008
12:00

Версiя для друку

Франківчанка Людмила Карайченцева та її учні дивують несподіваними мистецькими витворами з твердих побутових відходів

Знаходити в смітті прекрасне, погодьтеся, ще важче, ніж бачити в калюжі зорі. Людмилі Карайченцевій це вдається. Завдяки чому, вона й сама достеменно не знає. « Я дивлюся на порожню пляшечку з–під шампуню чи незвичний уламок пластмаси і відразу уявляю, що з того може вийти, — зізнається майстриня. — Уява спрацьовує блискавично. У мене є спеціальний мішок, куди складаю нестандартні пляшечки, невеликих розмірів упаковки, частини поламаних ляльок та інші тверді побутові відходи більш–менш «пристойного» вигляду. Згодом вони стають у нагоді під час реалізації якогось задуму. Можуть лежати без потреби рік–два, а тоді ніби на дорозі знайдеш».

Серед побутового сміття, що таки дошкуляє проголошеній батьками Івано–Франківська європейськості обласного центру Прикарпаття, Людмила Леонідівна не тільки зуміла розгледіти майбутній мистецький ексклюзив, а й із його допомогою толерантно пропагує екологічну культуру, застерігає від «брудних» цивілізаційних загроз, що невідступно переслідують людство з кінця минулого століття.

Від глини до «польових» досліджень сміттєзвалищ

На Івано–Франківщину пані Людмила потрапила чотири десятиліття тому за розподілом, здобувши в Харкові фах біохіміка. Народилася вона у славному полковому місті Лубни (дівоче прізвище Кисла теж, мабуть, козацького походження). У її роду були представники різних ремесел, проте мистецькою лінією «ніхто не пішов». Щоправда, мама, котра все життя пропрацювала медсестрою, вміла добре орудувати голкою й ниткою — в хаті все її руками було вишито, але хіба то щось особливе для вправних полтавчанок. Був ще в Києві дядько з вищою технічною освітою, котрий вважався талановитим маляром–самоуком (його полотна відзначала навіть спеціальна художня рада), та то вже трохи віддалена гілка їхнього генеалогічного древа.

Прикарпаття полюбила, як рідну Полтавщину. «Коли приїхала з чоловіком, інженером–залізничником, до Івано–Франківська, — пригадує, — то побачила зовсім інші, ніж у нас на Лівобережжі, обряди і звичаї, дуже гарні і своєрідні вироби майстрів народних промислів. У собі ніяких мистецьких талантів тоді не помічала. Працюючи в дитсадку, якось узяла до рук глину — і вона відразу піддалася. Пальці відчули м’який, пластичний і навіть теплий матеріал. Тоді зліпила фігурки до казки «Маша і Ведмідь», двох впертих кізочок, що не могли розминутися на кладці. Дітки також охоче бралися за глину, а наша завідувачка обережно зав’язувала ті «шедеври» в хустинку і несла показувати у міськвно».

Тверді побутові відходи пані Людмила «відкрила» для себе і вихованців міської екологічної станції, куди після дитсадка привела її педагогічна стежка, чотири роки тому. Про екологічні проблеми, як то прийнято у високому науковому і чиновницькому світі, можна говорити довго і нудно. Можна по–іншому: дотепно й образно. Особливо в підлітковому середовищі, де менторські настанови традиційно викликають внутрішній спротив. Гуртківці–екологи, визначившись чотири роки тому зі своєю участю у придуманій дорослими акції з оптимістичною назвою «Побутовим відходам — друге життя», взялися досліджувати міські «сміттярки». «Це була непроста справа, — каже Людмила Леонідівна. — Хтось прямував у красивих костюмчиках до Будинку дитячої творчості, а ми — часом у дискомфортну непогоду — ходили містом і перевіряли, в якому стані перебувають місця утилізації сміття. За результатами цих «польових» досліджень ми склали карту–схему і подали в міськвиконком. Потім створили агітбригаду, яка пропагує екологічну культуру. Ходимо від школи до школи і переконуємо, що тверді побутові відходи можуть бути або страшною загрозою для людства, або красивим і корисним матеріалом. Це вже настільки в кого розуму вистачить».
Ексклюзив із хімізованого непотребу

Про те, що викинуті пластикові пляшки та інший хімізований непотріб служить добротною сировиною для виготовлення якісного шиферу та іншого будівельного матеріалу, відомо багатьом. А про зроблені на їхній основі в домашніх умовах сувеніри ви чули? Причому, значно безпечніші від забавок примітивного ширвжитку, привезених із Піднебесної та сусідніх з нею азійських земель. Щодо ексклюзивності, то нічого й порівнювати: обрізана зверху і розмальована пляшка з–під будь–якої «Коли» стає чудовою вазочкою чи тулубом для викинутої ляльки, від якої вціліла лише голова, тирса — для об’ємного картинного пейзажу, спиці від старої парасолі і різнокольорові стрічечки–ниточки — для чарівної екібани. У завершеному вигляді це справді дивує і зачаровує. В хід іде все, призначене для утилізації, що хоч трохи має естетичний вигляд. «Ні я, ні мої гуртківці, — каже пані Людмила, — у своїх виробах ніколи не повторюємося, бо немає однакового, так би мовити, набору відходів — щоразу народжуються цілком оригінальні вироби, часом — мистецької вартості. Де б у мене не виникали нові ідеї, вдома чи на вулиці, я несу їх сюди, на екологічну станцію, і ми реалізовуємо задумки разом із дітьми».

Особливий напрям творчості, придуманий моєю співрозмовницею, — міні–іграшки з винних пробок. Трохи допоміжного матеріалу, чимало фантазії і в результаті виходять дуже симпатичні чоловічки і звірята. Як розповіли колеги Людмили Карайченцевої, коли її коркові вироби експонувалися в Києві на виставці «Народної іграшки», то біля них скупчилося найбільше телеоператорів. Доброзичливої уваги вибагливої столичної публіки удостоїлися й роботи трьох вихованців Людмили Леонідівни, що втішило наставницю більше, ніж її власний успіх. А ще вона із щирим захопленням розповідає про дуже цікаві вироби інших методистів екологічної станції — Тетяни Михайловської та Віри Брик, котрі теж захопилися новим видом творчості.
«Безвідходне» мистецтво — в маси

Образотворче мистецтво на любительському рівні — це пані Людмила помітила упродовж тривалої педагогічної діяльності — доступне майже всім школярам. Вона пригадує часи, коли ще керувала підлітковим клубом, розташованим на околиці Івано–Франківська, то ліплення з глини та виготовлення різних іграшок якнайшвидше урівнювало в творчому статусі відмінників й учнів, рівень знань яких у традиційній школі коливався між «три» і «чотири» за старою бальною системою, дітей із зразкових сімей і родин алкоголіків. Якщо вдавалося ненав’язливо прихилити до себе «неблагополучні» юні душі, то вони розкривалися несподіваними талантами. Заохочення до неповторності вона практикує дотепер, і юні екологи не перестають тішити індивідуальними досягненнями. Які казкові куточки підводного царства вмістили вони в так звані акваріуми — стандартні п’ятилітрові пластикові ємності з–під питної води, призначені для утилізації. Диковинних рибок виготовляють з гіпсу, а водорості, черепашки та дрібну морську фауну — з підручних матеріалів. І вміст жодного «акваріума» не повторюється.

Те, чим захопила своїх гуртківців Людмила Карайченцева, може стати цікавим заняттям і для людей інших вікових категорій, зокрема пенсіонерів, котрі нудьгують на заслуженому відпочинку. «Створювати мистецькі шедеври — то вже ознака особливої Божої прихильності, — міркує вона, — а робити сувеніри, іграшки, подібні до наших, доступно багатьом. Мене ця робота дуже тішить і віддаляє від буденності. Шкода, що вільного часу обмаль, тому по–доброму заздрю людям, котрі професійно займаються образотворчістю, бо пошук краси і відчуття радості — їхній щоденний робочий стан».

Започатковане пані Людмилою «безвідходне» мистецтво, схоже, потроху оволодіває масами. Біля івано–франківського центрального ринку перша бабуся–аматор за гривню–дві вже пропонує симпатичні кошички з букетиками, виготовлені за технологією Карайченцевої. Мабуть, підприємлива пенсіонерка пройшла майстер–класи в представника підростаючого покоління свого роду, котрий відвідує гурток екологічної станції. Та хай там як, а бабці й заняття до душі знайшлося, і свіжа копійка вряди–годи «капає».

Сама ж Людмила Леонідівна нині придивляється до сонячної, як вона каже, соломки. «Дуже хочу з нею попрацювати, — ділиться намірами. — У виставковому залі краєзнавчого музею, що в приміщенні колишньої ратуші, часто демонструються аплікації прикарпатських майстринь. Вони, звісно ж, чудові, але мені бачиться зовсім інший стиль робіт — об’ємні картини з соломки. Я вже пробувала їх робити — це щось особливе».

І немає сумнівів, що солом’яне ноу–хау Карайченцевої невдовзі стане надбанням кожного бажаючого. Як сказала методист екологічної станції Ганна Левицька, Людмила Леонідівна — дуже щира і доброзичлива жінка, її творчі секрети — у всіх на виду.

Україна молода

Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1550 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>