23.11.2024 21:01
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

07.05.2009
12:00

Версiя для друку

В Івано-Франківську відбудеться регіональний фестиваль «Прем’єри сезону»

Розмовляла Леся ТУГАЙ

Прикарпаття має потужні мистецькі традиції. Одна з них — театральний фестиваль із семилітньою історією «Прем’єри сезону», котрий об’єднує вистави театрів Західної України, творячи в Івано-Франківську престижний театральний конкурс.
За словами директора обласного академічного музично-драматичного театру ім. І. Франка заслуженого артиста України Ростислава Держипільського, такий фестиваль — чи не єдиний у світі. Бо, згідно з правилами фестивалю, театри везуть лише прем’єрні постановки сезону, а не найкращі з репертуару, як це заведено. Торік була реальна загроза, що Івано-Франківськ втратить право проводити «Прем’єри сезону», тому, з огляду на офіційно визнану економічну кризу цього року, в реальність фестивалю вірили лише завзяті оптимісти. Розмовляємо з одним із них — Ростиславом Держипільським.

— Пане Ростиславе, майже впритул до традиційного, очікуваного театралами початку фестивалю всі відповідальні за його проведення зберігали олімпійський спокій. Ми вже можемо повідомити, що 10 травня фестиваль розпочинається. Який його кошторис?

— Скажу відверто — були труднощі, однак наша команда доклала надзусиль. Передусім ми закодовуємо себе і наших глядачів: «Не впускайте кризу в свою душу». Спершу кошторис фестивалю вимагав 150 тисяч. Як я розумію, це небагато. Згодом нам його врізали удвоє і зупинилися на сумі 93 тисячі. Наразі виділили 45, котрі й дали нам можливість говорити про фестиваль реально і розпочати діяти. На щастя, маємо спонсора — «Райффайзен Банк Аваль». Та найголовніше, що наш фестиваль дає прекрасну можливість театрам Західної України за тиждень побачити, як живе кожен театр. Ми не маємо права відмовити їм і собі в такій насолоді.

— Отож 10 травня регіональний фестиваль «Прем’єри сезону» стартує. Чим будете дивувати городян та гостей краю після всеукраїнського фестивалю «Прикарпатська весна», котрий має дуже давні традиції, та Міжнародного ковальського фестивалю?

— Прихильники в кожного свої. Цього разу фестиваль розпочнеться театралізованою ходою від ратуші через Вічевий майдан із зупинкою на «сотці», а далі — до театру. Ми запрошуємо всіх охочих взяти участь у цікавому дійстві, котре влаштовує молода генерація нашого театру разом з оркестром та балетом. До нас приїдуть колективи зі Львова — пропонують сучасну фантазію за Шекспірівською «Ромео і Джульєтою», два колективи з Ужгорода — гротеск за Миколою Кропивницьким «По ревізії» та «За двома зайцями» — музичну комедію за Михайлом Старицьким, з Чернівців — драму Я. Стельмаха за романом «Мадам Боварі» Гюстава Флобера, з Луцька — музичну драму «Кармен», з Рівного — драму «Останній строк»... Глядачі також побачать психологічний детектив гостей фестивалю — Національного академічного театру ім. і. Франка «Маленькі подружні злочини». Цікаво, що художній керівник театру Богдан Ступка запросив для постановки цієї речі культового польського режисера театру і кіно Кшиштофа Зануссі, а сценографію робила його колега Єва Старовірська.
Ми ж на правах господарів згідно з Положенням про фестиваль маємо право презентувати дві прем’єри. На художній раді обрали «Солодку Дарусю» за Марією Матіос та сценічну фантазію Мирослава Гринишина «KURAZH».

— Участь у конкурсних фестивалях або ж просто гастролі для живого акторського колективу важко переоцінити. На яких театральних фестивалях побували Ви як актор?

— Зараз пригадаю. У 1999 році побував на «Тернопільських вечорах» з виставою «Галілео Галілей», цього ж року ми їхали до Чернігова. Далі було «Театральне Березілля» в Києві, відтак — фестиваль театрів з усього світу в Любліні «Конфронтації театральні», де протягом десяти днів на різних сценах міста дають по три-чотири вистави. Також незабутні враження залишив студентський фест у Фрайбурзі.

— Чи зазнало змін журі фестивалю і чи плануєте традиційні обговорення вистав з участю театральних критиків, художніх керівників театрів, журналістів?

— Цього року, як і торік, журі фестивалю очолює народний артист України Федір Стригун. Як і торік у журі буде театральний критик зі Львова Світлана Максименко. Назву також співголову журі — начальника відділу театрального мистецтвознавства Міністерства культури і туризму Олену Воронько, а також Ярослава Гранка — заступника голови Національної спілки театральних діячів України та відповідального секретаря Львівського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів Володимира Григоренка. В журі також працюватимуть театрознавець, театральний критик з Києва Ірина Чужинова та артистка Ірма Вітовська, котра родом з Івано-Франківська. До журі ввійшли й начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак, директор інституту мистецтв професор Анатолій Грицан, генеральний директор телебачення «Галичина» Ольга Бабій.

— І Ви, як директор театру — господаря фестивалю?

— Так.

— На торішніх «Прем’єрах сезону» був дуже цікавий символ фестивалю — лялька-гуцулка. Ще, пам’ятається, призи для переможців також були солідні. Чи вдасться не відійти від високих стандартів цього року?

— Завдяки нашим спонсорам ми продовжимо наші призові традиції. Символ фестивалю цього року ми дещо модифікували. Він у процесі виготовлення. Яким він буде, побачите.

— Розкажіть про номінації, в яких визначатимуть найкращих.

— Колективи здобуватимуть перемогу за найкращу виставу і далі відповідно — режисуру, сценографію, музичне оформлення, хореографічне рішення, за найкращі чоловічі ролі першого плану, другого плану, так само й жіночі, а також за найкращий дебют — чи режисерський, чи акторський, чи хореографічний, музичний або ж сценографічний. Окрім цього, журі вручить свій спеціальний приз.

До нашої розмови приєднується заступник директора театру Дарія Кузнецова. У неї питаємо про цінову політику.

— Ми серйозно працювали на те, аби ціни на вистави під час фестивалю були доступні. Скажу, що квитки коштуватимуть від 15 до 60 гривень. На прем’єрні вистави нашого театру — від 15 до 50, а на вистави столичного театру, Волинського та Львівського — в межах 20 — 60 гривень.

Сподіваємося, що вистави відвідають і зацікавлені глядачі з районів області. З цією метою ми передали туди зведені афіші з анонсами вистав, витрачаємо чималі кошти на рекламу. Встановили 20 афіш на сіті-лайтах, у бус-TV, на телебаченні. Віримо також, що до театру підуть спонсори, побачивши, що театр не піддається кризі і процвітає. На жаль, у нас немає автобуса, але з вересня ми плануємо розпочати гастролі — те, що театрові для повноцінного життя дуже потрібно. На 24 червня нас запросили до Полтави на «Мазепа-фест». Туди повеземо «Солодку Дарусю». Отримали також запрошення до Луцька, Кривого Рогу та Черкас. Маємо велике бажання поїхати до Львова. Згідно з попередньою домовленістю це буде взаємообмін.

— Пане Ростиславе, а чим житиме театр після фестивалю?

— Під кінець травня і в червні ми покажемо нашим глядачам ще дві прем’єри. Театр з нетерпінням чекає свого глядача.


Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1101 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>