05.05.2024 12:18
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

10.04.2010
12:00

Версiя для друку

У квітні Європа відзначає 300-ліття першої Конституції на континенті – авторства українського гетьмана-емігранта Пилипа Орлика

Унікальний документ зберігається в Швеції. Наші науковці - академік НАН України Юрій Шемшученко та Вячеслав Олещенко з Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України,  - побували в гостях у шведів і першими з українців  на власні очі побачили цей документ…

-Як перша українська і європейська Конституція потрапила до Швеції?

- Варто одразу ж зазначити, що "Конституція Пилипа Орлика" відома лише в списках латинською мовою, датованих ХVIII століттям. І той документ, який зберігається у національному архіві Швеції, найвідоміший із них, - розповідає Вячеслав Олещенко. 

- Раритет знайшли у минулому столітті. Конституція зберігалася у папці з написом «Справи Козачини». А до архіву Основний Закон Запорозького війська потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Конституцію знайшли у глиняному горщику, згорнутому у сувій. Навіть на титульній сторінці є залишки землі…

На думку тамтешніх учених, цей документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав. Його готували для транспортування, а через певні обставини закопали.

- Розкажіть, будь ласка, в яких умовах шведи сьогодні зберігають Конституцію Орлика?

- Влада Швеції, її вчені, архівісти  приділяють особливу увагу цьому документу та розуміють його унікальність. Зберігають його в підземних сховищах архіву в окремому сейфі. Там  постійно однакові температура та вологість. А ми жартуємо, що до цього документа й мікроби, навіть якби схотіли, ніяк не доберуться.

- Як виглядає цей документ, з яким ви працювали?

- Це 13 аркушів формату А5. Ми з ними ще працюємо, але вже можу сказати, що знайшли багато подібностей з почерком Орлика. У документі дотримані всі принципи тодішньої каліграфії. Адже Гетьман мав у цій справі велику практику – довший час був головним писарем Гетьманщини.

- Чи можна буде цей документ побачити в Україні й коли саме?

- Не можу відповісти на це запитання, бо шведи вкрай рідко дозволяють вивезення особливо цінних документів. Знаю те, що у Стокгольмі будуть експонувати Конституцію у середині місяця. Ми її скопіювали і привезли в Україну. Цього року збираємось видати друком.

- Чому за стільки літ ніхто з українців не бачив цього документа? І як це вдалося вам?

- Чомусь не було особливого зацікавлення, а може, і грошей. Ми ж побували у Швеції з допомогою колишнього уповноваженого з прав людини у Швеції Франка Ортона. З відповідним проханям виступив президент благодійного Фонду «Україна – свята родина» Іван Матієшин. Він, до слова, має намір привезти цей документ зі Стокгольма до Києва для експонування…

Газета "Експрес"

Тарас Вархоляк

Фото з «круглого столу» в м. Івано-Франківську, архів Івано-Франківської Обласної наукової Бібліотеки

Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1939 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>