03.05.2024 16:49
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

06.12.2010
12:00

Версiя для друку

На путятинських жупанах квіти розквітають

Майстрині прикарпатського села Путятинці Рогатинського району відроджують одяг своїх прабабусь. У селі взялися до масового пошиття жупанів за старими зразками.

«Колись наші дівчатка, як маки цвіли, йдучи до церкви чи на забаву», – розповідає «Експресу» Орися Нехай, одна з ініціаторок збереження традиційного одягу села.

Жупани шиють із оксамиту, на них акуратними стіжками пришивають аплікацію у вигляді грон винограду з великими листочками. Це найпоширеніший візерунок на традиційній путятинській ноші.

«Але були ще й маки, колоски пшениці, різноманітні квіти», – продовжує пані Нехай. До жупанів вишивали з подібними прикрасами ще й спідниці.

Аби пошити та оздобити опільський жупан, путятинським майстриням треба й не так багато часу – трохи більше тижня.

«У наших руках спрацьовує генетична пам'ять, тому й кроїмо, шиємо та вишиваємо шиємо швидко», – з усмішкою мовить опільчанка. Окрім традиційної вишивки гладдю, рослинні візерунки роблять із бісеру й позолочених леліток.

На жаль, у путятинчанок мало зразків для пошиття жупанів за старовинними традиціями, адже багато одягу з бабусиних скринь нині прикрашають музеї Прикарпаття й Львівщини.

Музейники брали ще й вишиті сорочки, спідниці, старовинні рушники, верети, скатертини – усе, чим так славилося древнє опільське село.

Галина ПЛУГАТОР



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1090 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>