23.11.2024 21:07
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

18.02.2011
12:00

Версiя для друку

У найбагатшому гуцульському селі не хочуть пасти овець

Село Поляниця Івано-Франківської області за 10 років перетворилося із глухого кута у найбагатше село Прикарпаття. Там розташований гірськолижний курорт Буковель. На 615 жителів припадає майже 30 готелів, баз відпочинку та понад 50 садиб і котеджів зеленого туризму. Ті, хто не збудував окремої садиби, приймають туристів у власних помешканнях.

Як вже БРІЗ писав, Поляниця – єдиний населений пункт на Прикарпатті, який має винесені в натуру межі.

При в’їзді до Поляниці гуцульські дерев’яні хати розкидані одна від одної на великих відстанях. Звідси до гірськолижних підйомників — 6 кілометрів. Зняти кімнату можна за 50 грн з людини. Що далі у село, проживання дорожче. Кімнат, дешевших за 300 грн, у сезон не знайти. Найдорожчі номери люкс сягають 3 тис. грн за добу. Наприкінці зими вартість знижується до 1000–1500.

Дорога до Буковелю асфальтована. Береги річки укріплені кам’яними габіонами.

— До 1998 року у нас навіть власної сільради не було. Коли створилася, бюджет села становив 15 тисяч гривень. А минулого року — мільйон 800, — каже 65-річна Софія Щерб’юк, колишня голова сільради.

Більшість господарів своїх домівок не зачиняють.

— А чого боятися? — знизує плечима Анна Кабалюк, 51 рік. — Шо візьмете? Тарілку чи ложку? Як є які гроші, то заховані. А ми так споконвіку живем і не боїмося.

Обійстя Анни розташоване за 2 км від підйомників. На великому подвір’ї — три дерев’яні будинки. В одному живе її сім’я, у другому — доньки. Найбільший двоповерховий здає туристам. Там п’ять кімнат. Доба в одній коштує 300 грн, навесні буде по 100.

Анна Кабалюк два роки тому продала 17 соток землі по 8,5 тис./сотка.

— Збудувала своїм дітям по хаті. А в мене їх шестеро. Ще десь зо 2 гектара залишилося он там під горою.

Два роки тому у Поляниці збудували триповерхову школу. Тут басейн, футбольний майданчик зі штучним трав’яним покриттям, є інтернет.

— Якби не курорт, не бачили б ми того всього, — каже Марія Молдавчук, 52 роки, яка живе через дорогу від школи. — Було у нас просте гуцульське село. Люди не мали вищої освіти, більшість працювали у Ворохтянському лісгоспі, бо тут роботи не було ніякої. У мене дитина їздила до Франківська на навчання і брала на тиждень 5 гривень та сумку продуктів. У той час село жило бідно, але не голодувало — у всіх було своє м’ясо, молоко, яйця, картопля.

Пригощає кавою і тортами власного виробництва.

— Тепер у селі рідко хто пече — розлінилися, бо в магазині все можна купити. І вівці ніхто вже не тримає. Не хочуть чоловіки на полонини ходити. Раніше що не літо, то всі хлопці у полонинах сидять. А зараз усі на Буковелі працюють. Коли його побудували, в селі зразу почали скуповувати землю приїжджі люди. У кожного поляницького ґазди не менше 2 гектарів землі. Три роки тому продавали сотку за 15–20 тисяч долярів. Тепер по 3–4 тисячі. От газ ще провести б у село.

Ірина КОПИСТИНСЬКА



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1266 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>