23.11.2024 20:59
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

18.08.2011
12:00

Версiя для друку

Івано-Франківськ – в транскордонній співпраці

Коли засновник нашого міста Анжей Потоцький обирав в середині далекого ХVII сторіччя місце для свого майбутнього дітища – могутньої на той час фортеці Станіславів, він невипадково обрав саме благодатну  рівнину в межиріччі двох стрімких річок Бистриць, де з зелених пагорбів відкривається чудовий вигляд на величні Карпатські хребти. Розкинувшись на роздоріжжі головних торгівельних шляхів зі Сходу на Захід та з Півдня на Північ, нове місто повинно було не лише захищати простори тодішньої держави та стратегічні гірські перевали від набігів орд завойовників, а й стати важливим центром міжнародної торгівлі та мультикультурних контактів.

Таким важливим центром був, є і залишається колишній древній Станіславів, а нині  Івано-Франківськ. Перебуваючи практично в центрі транскордонних шляхів, у безпосередній близькості до кордонів одразу кількох східноєвропейських країн, як, власне, і самого географічного центру Європи, наше місто – його дружня працьовита громада – бере активну участь практично у всіх сферах транскордонного співробітництва: соціально-економічній, культурній, освітній, екологічній, сфері розвитку фізкультури і спорту та збереження національної пам’яті.

На сьогоднішній день громадою Івано-Франківська укладено 23 угоди про партнерство з містами та територіями практично в усіх країнах, з якими межує Україна, і навіть за океаном. Найбільша кількість споріднених міст і територій партнерів – 12 – у Республіці Польща, де угоди про партнерську співпрацю було укладено з громадами міст Жешув, Хшанув, Зєльона Гура, Рибнік, Томашов Мазовєцкі, Ополє, Свідніца, Люблін, Кошалін, а також Новосольсьского повіту та Дільницею Охота столичного міста Варшава. Крім того, три міста-партнера (Бая Маре, Орадеа, Тирговіште) Івано-Франківськ має сьогодні в Румунії, два (Сєрпухов та Сургут) – в Російській Федерації, по одному – в Республіці Білорусь (Брест), Угорщині (Ніредьгаза), Литві (Тракай), Латвії (Єлдава), Чеській Республіці (Пршеров), Грузії (Руставі) і навіть один – місто Арлінгтон – у США. При цьому громада міста є активним членом Асоціації споріднених міст з центром в м. Бая Маре, Міжнародного форуму історичних центрів, Асоціації європейських муніципалітетів “Energy-cities”, як член Асоціації міст України підтримує тісні зв’язки з Радою Регіонів Європи, Міжнародною Спілкою Громад та Організацією міст-побратимів.

Однією з найважливіших сфер міжнародного співробітництва, до якого залучено наше місто, є економіка. Як свідчить офіційна статистика, протягом 2010 року в економіку м.Івано-Франківська надійшло 20,4 мільйона доларів США прямих іноземних інвестицій у формі грошових внесків та майна. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій на 1 січня 2011р. склав 113,7 мільйони доларів, що у розрахунку на одного жителя міста становить 477,6 доларів США.

При цьому інвестиції надійшли з 41 країни світу, серед яких лідерство впевнено тримають Польща, Угорщина, Румунія, Італія, Туреччина. Гроші з-за кордону було інвестовано у 214 підприємств міста. Лідерами економічного співробітництва виступили такі підприємства з іноземними інвестиціями, як ТзОВ «Тайко Електронікс Юкрейн ЛТД», ТзОВ «Електролюкс Україна» (колишня Українська побутова техніка) та інші, які не лише долучились до закріплення за Івано-Франківськом слави важливого промислового центру, а й створили чималу долю робочих місць, чим суттєво сприяли подоланню в місці проблеми зайнятості населення. Отже ми бачимо практичну економічну користь для жителів міста від транскордонної співпраці.

За підсумками минулого року загальний обсяг експорту продукції підприємств Івано-Франківська перевищив 120 мільйонів доларів США, імпорту – 132 мільйони доларів США. Експортували наші земляки переважно продукцію сільського господарства: молочні продукти, яйця, зернові культури, а також необроблені шкіри та електричне устаткування. Імпортували – енергетичні матеріали, зокрема нафту та продукти її переробки; полімерні матеріали, пластмаси, електроніку, текстиль.

Ефективний розвиток економіки не можливий без належного рівня освіти та науки, які в нашому глобалізованому суспільстві також не можуть розвиватись ізольовано. Головними форпостами міжнародного співробітництва у галузі освіти і науки були і залишаються івано-франківські виші, приносячи студентам і викладачам досвід та велику закордонну практику, без якої зараз неможливо. Так, найбільший в обласному центрі вищий навчальний заклад – Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника сьогодні має укладені партнерські угоди з 43 навчальними закладами та організаціями в Польщі, Румунії, Молдові, Угорщині, Туреччині, Російській Федерації, Німеччині, США, Канаді, КНР, Італії і навіть на Кубі та в Сан-Маріно; брав та продовжує брати активну участь в 10 міжнародних проектах, в тому числі таких, як: Створення Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща та Відбудова обсерваторії на горі Піп Іван (реалізуються спільно з Варшавським університетом), Створення Етнографічного центру ім. С.Вінценза у с. Бистрець Верховинського району (спільно з Варшавським університетом та Посольством Республіки Польща в Україні), Наноматеріали в пристроях генерації та накопичення енергії (спільно з Фондом цивільних досліджень та розвитку США), Сонячні елементи третього покоління: синтез та властивості матеріалів (спільно з Інститутом фізики Академії наук Республіки Польща), Риби як модель для вивчення змін довкілля, спричинених людиною (спільно з Федеральним міністерством досліджень і технологій ФРН), Охорона і дослідження пралісових екосистем Карпат (спільно Міністерство лісового господарства Республіки Чехія) та інших. 

Не відстають від ПНУ і решта івано-франківських вишів. Так, Івано-Франківський національний медичний університет бере активну участь в проектах Європейського Союзу в рамках транскордонного співробітництва та програми Tempus-IV та має укладені угоди з понад 50 освітніми, науковими та лікувально-профілактичними закладами в Бельгії, Білорусі, Болгарії, Великобританії, Іраку, Іспанії, Італії, Йорданії, Канаді, Малайзії, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Сирії, США, Таджикистані, Франції. А Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу наполегливо співпрацює з університетом Реджайни, університетом Саскатун (Канада); Гірничо-металургійною академією ім.С.Сташица (Університет гірничої справи і металургії, м.Краків (Польща)), Дрезденським технічним університетом (Німеччина) та університетом НОРД міста Бая Маре (Румунія), зокрема в питаннях спільного проведення учбових модулів з метою адаптації рівня освіти українських студентів до європейських стандартів, наукової інтеграції українських учасників в програми західноєвропейським рівнем освіти і підтримка їх при одержанні практичних знань шляхом участі у тренінгових програмах на іноземних підприємствах, вивчення іноземних мов, обміну досвідом та результатами в учбовій та учбово-методичній роботі, застосування сучасних методів та засобів навчання, обміну публікаціями, навчальними посібниками; обміну викладачами, студентами; організації спільних конференцій, семінарів, симпозіумів тощо.

Проте  позитивний досвід навчання за кордоном мають можливість отримати не лише студенти та їх викладачі, а й школярі. Так, Івано-Франківська загальноосвітня школа № 3 з російською та польською мовами навчання запровадила стажування учнів у Польщі та Російській Федерації, має угоди про вступи її випускників до вищих навчальних закладів Новгорода та інших міст Росії, а учні місцевої ЗОШ № 5 давно вже облюбували в плані стажування та відпочинку міста Німеччини, де вони мають змогу підкріпити свої знання іноземної мови та завести чимало цікавих знайомств з однолітками. В цей же час батьки учнів-стажерів радо приймають у свої сім’ї учнів з далеко та близького закордону.

З давніх-давен, налагоджуючи контакти між народами, люди прагнули показати свою націю в усій її красі. Тож не диво, що міжнародна співпраця не обходиться без взаємної демонстрації кращих надбань матеріальної та духовної культури. Численним професійним та аматорським мистецьким колективам Івано-Франківська не раз доводилось слухати грім аплодисментів поціновувачів мистецтва з Польщі, Словаччини, Румунії, Росії, Німеччини, Чехії та інших країн, де знають і люблять українську музику, спів,  мистецтво слова. Прикарпатські художники пожинали плоди слави на різноманітних бієнале та мистецьких конкурсах в Німеччині та сусідній Польщі, як і івано-франківцям не раз доводилось гостинно приймати у себе митців з-за кордону. Хорошою традицією стало вже проведення в нашому місті міжнародного мистецького фестивалю «Порто-Франко» та фестивалю джазової музики “Jazz Bez”. Цікавою новинкою став для наших земляків організований в червні цього року з ініціативи Генерального консульства Респубілки Польща в місті Львові поетичний концерт відомого польського майстра слова Ольгєрда Лукашеіча, присвячений 100-річчю з дня народження польського поета і перекладача Чеслава Мілоша. Таким чином Івано-Франківськ утверджує мистецьку славу України та міста.

Важливою віхою участі громади Івано-Франківська у транскордонному співробітництві у сфері культури є питання збереження національної пам’яті та охорони культурної спадщини. Саме цій проблематиці присвячено спільний проект РадиЄвропи і Міністерства культури України «Реабілітація культурної спадщини історичних міст», тестовий семінар в рамках якого відбувся в квітні цього року в Івано-Франківську за участю провідних західних архітекторів. Не випадково саме наше місто обрано як відправний пункт у розробці та тестуванні «Діагностичного досьє» історичних міст, спрямованого на збереження памяток історії та культури.

Кажуть, Бог допомагає тому, хто собі сам допомагає. Такої ж думки й представники громади Івано-Франківська, які об'єднуючись в органи самоорганізації населення беруть участь у проектах Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об'єднаних націй для покращення умов проживання. Завдяки участі у проектах ПРООН організацій співвласників багатоквартирних будинків, будинкових комітетів та житлово-будівельних кооперативів відремонтували підвальні розгалуження, під'їзди, замінили вхідні двері, каналізаційні та водогінні мережі, електромережі, збудували шатрові дахи, а також облагородили території. Проекти Програми розвитку ООН фінансуються з кількох джерел. Насамперед це фінансування ПРООН, яке складає половину суми проекту, зазначеного у кошторисі, 40% фінансування бере на себе муніципалітет міста, і 10% збирає сама громада, щоб показати свою зацікавленість у проекті.

У Івано-Франківську триває спільний українсько-румунсько-словацький проект «Впровадження інноваційного механізму системи роздільного збирання і вивезення сміття в районі», головною метою якого є ресурсозбереження та зупинка росту міського сміттєзвалища. Перший етап проекту «Запровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів» спільно з Європейським Союзом було запроваджено ще в 2007 році. а другий - спільно з ПРООН - у 2008 році.

Анна Рокай



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 941 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>